Сватбени традиции

Сватбени традиции

Сватбените традиции превръщат сватбения ден в по-различен и по-вълнуващ от всеки друг ден или обикновен купон. В не много редове ще опишем основните от тях, които са популярни през последните години при празнуване на български сватби.

♥♥♥

♥ Започва се от младоженеца. Той пръв тръгва от дома си с най-близките роднини, приятели и бъклица с ракия украсена със здравец и отива да вземе кумовете си. При кумовете се играе кумско хоро, хапва се и се пийва. След това цялата сватба, заедно с булчинския букет, взет предварително от кумата, тръгва към булката.

♥ На вратата на дома на булката ги чакат сватовете, които не пускат роднините на младоженеца, докато не си платят. Традицията повелява булката да бъде открадната или откупена. Друга традиция казва, че на булката и е много широка обувката и тя трябва да бъде напълнена с пари, за да и стане и да може да я носи. Който и вариант да изберете, младоженецът трябва да е подготвен с банкноти. Ако искате да избегнете търговската част на ритуала, но все пак да го спазите може младоженеца да бъде посрещнат от родителите на булката на вратата и да даде обещание, как ще се грижи за булката. След като успява да отвори всички врати по пътя, младоженецът може да прегърне  своята булка. Този момент е много трогателен, защото това е моментът, в който младоженците се виждат за пръв път.

♥ Следващият ритуал в дома на булката е закичването на цвете на най-близките роднини от булката. Останалите гости ги закичват шаферките и след това булката трябва да вдигне празнична наздравица с всички гости, дошли в дома ѝ.

♥ След всички ритуали е време за извеждането на булката от дома и. Обикновено първи излизат младоженецът и кумовете, а булката бива извеждана от баща си. На някои места това може да се направи и от кума.  Пред дома си булката играе и последното си моминско хоро.Една от известните песни, която се свири от оркестъра е “Ела се вие превива, мома се с рода прощава”. При тръгване от дома на  булката,  майката чупи една стъклена чаша пълна с вода преди младоженците да излязат – това е символ на приключването на моминството на булката и пожелание да му върви по вода на младото семейство. В някои краища майката просто лисва вода от менче.

♥ След сключването на гражданския брак всички излизат пред ритуалния дом,  като младоженеца по традиция излиза с булката на ръце, а зад тях кумата хвърля сватбени късметчета. В тях задължително трябва да има бонбон – символ на сладък живот, паричка – символ на благоденствие и жито – за плодовитост. Гостите събират от хвърлянките за спомен от сватбения ден и за късмет.

♥ Традиция е булката винаги да застава отляво на младоженеца, когато са пред олтара. Това е останало още от времената, когато е било необходимо дясната ръка на младоженеца да бъде свободна, в случай, че трябва да защити своята булка с меча си, ако някой се опита да я открадне от сватбата в последния момент. Също така това е било необходимо, за да може мъжът да я хване, ако булката тръгне да бяга, в случаите, когато е била отвлечена.

♥ Свещеникът изпълнява венчалния обред и кумовете и младоженците се ръководят от него. Има обичай шаферката да постила бяла кърпа пред младоженците, които ще сложат подписа си за бракосъчетанието. Вярва се, че който от двамата пръв настъпи кърпата, той ще командва вкъщи. Двамата съпрузи са свързани с брачна халка за цял живот.

♥ След като мине официалната част всички пристигат в ресторанта. Първо идват гостите, които се настаняват по масите. На входа на ресторанта се опъва бяло платно покрито с цветя и стотинки, които са символ на добрия и цветен живот, който очаква младото семейство, а на края на платното се поставя менче, в което има вода, стотинки и две различни цветчета. Младоженците минават по платното, на края на което ги посреща свекървата и ги захранва с питка със сол и мед. Тук традицията е различна и захранването може да бъде извършено, както от свекървата, така и от тъщата. Всичко зависи от младоженците, които избират кой вариант им допада повече. Свекървата или тъщата захранват с късче хляб и сол първо мадоженците, а след това и кумовете. Традицията повелява първият залък хляб да бъде солен и  да бъде поднесен на булката, като нов член на семейството. С пожелание така, както трапезата не може без сол, така и двамата млади да не могат един без друг.  Вторият залък хляб повелява да бъде сладък, за да бъде безоблачен и щастлив животът на младото семейство.

♥ После пият първата си наздравица като семейство заедно с кумовете. Шампанското се пие до дъно, защото колкото по-малко капки останат на дъното, толкова по-малко сълзи ще има, но нека са от радост, ако има такива. Ако желаят, младоженците могат да хвърлят чашите назад, тъй като се смята, че счупеното носи щастие. След този ритуал кумът казва и първото “Горчиво”.

♥ На края на посрещането булката рита менчето и в зависимост от това дали бялото или червеното цветче се изтърколи по-напред се определя пола на първата рожба- бяло за момче, червено за момиче. С това ритуалът по посрещането приключва и младоженците и кумовете се настаняват по младоженската маса.

♥ След като всички седнат, кумът открива сватбата с речта си. Тъй като кумът е най-важната фигура, именно на него се пада честта да поздрави пръв младото семейство. Обикновено той държи реч, в която отправя своите пожелания и благодарности към младоженците, вдига празнична наздравица

♥ Младоженците откриват дансинга със своя любима песен. Под звуците на тяхната любима песен те танцуват пред всички гости и дават началото на голямата веселба.

♥ Кумът кани гостите за първото сватбено хоро. В някои райони на България първото хоро се повежда от кума под звуците на песента“ Яж куме пий“, а в други хорото се повежда от булката. По-често се среща първото хоро да бъде именно кумовото хоро. Без значение кой ще поведе хорото, важното е празникът да бъде открит и всички гости да бъдат поканени на дансинга.

♥ После е време е и кума да си заслужи петела. По стара традиция младото семейство дарява на кума си печен петел, който е украсен официално и е поднесен на специално блюдо. На кумата си даряват или пита или торта. Но старите хора казват, че кумовете трябва да си спечелят даровете с надиграване. Обикновено някой –  играе с петела, а друг с питата и се надиграват с кума и кумата. Ако не успеят да ги надиграят, то кумовете трябва да си откупуват даровете.

♥ В не малко сватби младоженците избират да се поздравят с гостите си не по време на основното ястие, а на влизане в ресторанта или на коктейл (уелкъм дринк) непосредствено преди това. Това е и по – предпочитания вариант за сватби с над 120 гости, тъй като в тези случаи наздравицата вечерта в ресторанта може да отнеме и повече от 1 час. Но ако не сте избрали коктейл, сега е моментът. В това време музиката е по – тиха и нетанцувална, за да могат гостите да бъдат по местата си, когато минете при тях.  Съответно и когато паузата е по-дълга неминуемо настроението пада.

♥ Следва момента на разчупване на семейната погача, по която отново се определя, кой ще е глава на младото семейство.  Булката и младоженецът застават с гръб един към друг. Кумът им подава погачата над главите и по негов сигнал започват да дърпат към себе си. Който отчупи по-голямото парче, той ще командва вкъщи, той ще се грижи за  семейния бюджет. А колкото трохички паднат на пода от сватбената погача, толкова дечица ще има в семейството. Старите хора казват, че след това е хубаво младо момиче да обиколи гостите и всеки да си отчупи по парче от питката за здраве на младото семейство. Този ритуал обикновено се изпълнява по средата на сватбата, точно преди сервирането на основното ястие, за да може сватбената погача да бъде раздадена на гостите. Традицията повелява, че това е първият и последен път, в който младото семейство застават с гръб един към друг.

♥ Време е и за булчинско хоро, или танц на булката.  В много райони на България този обичай не се изпълнява, но пък в други присъства на всяка сватба. Под звуците на хубава българска народна музика булката с букет в ръка повежда хорото. Целта е гостите да поведат хорото един по един, но при едно условие – да вземат букета и да оставят по една банкнота в  него.  Когато булката даде знак музиката спира изведнъж. Старите хора казват, че ако букета остане в ръцете на жена, то първата рожба на младото семейство ще е момиче, ако пък мъж държи букета, то ще е момче. Някои гадаят и по събраната сума – ако тя е четно число ще се роди момиче, а ако е нечетна – момче. Ако булката си иска букета, то тя трябва да изпълни едно желание на този, който последно го държи, право на едно желание има и този, който е събирал парите. Това е един от най-рядко практикуваните сватбени ритуали в наше време. Ако не желаете да хоро друг вариант – вместо хоро се пуска блус и който има желание танцува с булката, но за целта плаща на младоженеца.

♥ Напоследък навлязоха и два католически ритуала: хвърляне на букет и жартиер. Събират се съответно момите или ергените. Булката хвърля със затворени очи букета, а младоженеца сваля и хвърля жартиера и който ги хване ще е бъдеща булка или младоженец. Преди това обаче трябва да се потруди, за да свали жартиера – без да си помага с ръце. Ръцете му стоят завързани отзад или кума помага, като ги държи.

♥ В края на сватбеното тържество се отбелязва с разрязването на сватбената торта. Тя е символ на всичко сладко, което очаква младото семейство за напред. Тортата се реже от двамата заедно, така както ще се справят с всичко заедно в живота, че това е първата съвместна работа, която булката и младоженеца ще извършат заедно. Разрязват се всички етажи на тортата. Младоженците си дават един на друг по едно парченце торта, но без прибори, само с ръце. Казват, че колкото повече торта залепне по младоженците, толкова повече сладост в живота ги очаква. Традицията повелява да се отрежат толкова парчета, колкото деца искат да имат.

♥♥♥

Това са основните и по-популярните традиции и ритуали, които се изпълняват на повечето сватбени тържества. Младоженците могат да изберат част от тях, да ги модифицират или да добавят свои. Ритуалите не са задължителни, но те са онова, което дава духа на сватбеното тържество.

 

Вашият коментар